Menu

10 november 2024 • Gepubliceerd door ; • 6 min leestijd november 25, 2024 om 8:42 pm

Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024)

Etappe 25 van het Pieterpad voert mij van het historische Sittard naar het levendige Valkenburg, langs eeuwenoude kapellen, mysterieuze kastelen en vakwerkdorpen. Maar welke geheimen liggen er nog verborgen langs deze eeuwenoude paden?

Centrum van Sittard

De etappe begint in het centrum van Sittard, een stad waar ik nog nooit eerder ben geweest, maar die een prachtig historisch hart heeft. In het centrum neem ik de tijd om de basiliek Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart te bezoeken, een echte bedevaartskerk. Hoewel je niet verder komt dan het hekwerk, is een bezoek aan het interieur de moeite waard vanwege de schitterende neogotische stijl uit de 19e eeuw, met rijke versieringen, hoge gewelven, lange galerijen en bijzondere lichtinval.

Huis aan de Markt

Ik spreek een local die vertelt over het plan om van het voormalige V&D-pand, dat al tien jaar leegstaat, een conferentiecentrum te maken. De inwoners hadden liever gezien dat het gemeentehuis hier op de markt zou komen, maar dat ging niet door. Het pand is inmiddels van binnen gesloopt en de buitenkant zal binnenkort verdwijnen. Van meerdere mensen hoor ik dat dit plein erg gezellig kan zijn, al moet je daar op een grijze woensdagochtend om tien uur wel wat inlevingsvermogen voor hebben.

Bezinningshuis Regina Carmeli

Langs het Bezinningshuis Regina Carmeli wandel je, en wanneer je daarna Sittard verlaat, kun je je nog meer overgeven aan de sfeer van bezinning. Je beklimt een holle weg met zeven wegkapelletjes, de zogenaamde ‘Voetvallen’, die het lijden van Jezus uitbeelden.

Heilige Rosa van Lima

Helemaal bovenaan staat de prachtige Sint-Rosakapel, gebouwd aan het eind van de 17e eeuw tijdens een pestepidemie. De Heilige Rosa van Lima, die Sittard van de ‘zwarte dood’ bevrijdde, werd uitgeroepen tot beschermheilige van de stad. Ter ere van haar wordt er nog steeds jaarlijks een processie gehouden.

Klooster Watersley

Huis Watersley, aan de zuidoostelijke rand van Sittard, werd in 1752 gebouwd als jachtslot en diende later als klooster. Tot 2020 was het in gebruik als zorginstelling voor mensen met een verstandelijke handicap, en sinds 2014 biedt het onderdak aan topsporters. In 2019 kocht de Provincie Limburg het terrein om er een wooncampus voor topsporters te realiseren. Het complex, een rijksmonument, kent een rijke geschiedenis die teruggaat tot de 16e eeuw.

Windraak

Langs het dorpje Windraak, gelegen op een heuvel, kom ik een bankje tegen met een oud kraantje en een spreuk: “Pieterpadders en zo meer als uw tong droog voelt als leer en blaren kwallen al te zeer vindt dan hier uw krachten weer.”

IVN Heemtuin Munstergeleen

Bij het Steingraafpad, een van de karakteristieke Limburgse holle wegen, ligt de IVN Heemtuin Munstergeleen. Deze tuin, met meer dan vijfentwintig biotopen en landschapselementen, is een bezoek waard. Helaas was de tuin op deze woensdagmorgen gesloten, dus ben ik verder gewandeld.

Puth

Zo wandel je door het dorpje Puth, waar charmante vakwerkhuizen en moderne Tesla’s de straat sieren.

Huis Schinnen / Kasteel Terborgh

Kasteel Terborgh, een van de oudste burchten in Limburg, fungeerde vanaf de 11e eeuw als machtscentrum in de regio. Hier bevond zich de schepenbank, waar leden van de Bokkenrijdersbende werden verhoord en veroordeeld. In de kerkers zaten gevangenen opgesloten, en sommigen werden zelfs in de kasteelzaal vastgehouden. Het kasteel biedt een fascinerende blik op een bewogen stukje geschiedenis.

Geologisch monument Diependaal

Het Geologisch monument Diependaal ligt in het bos van Diependaal in Zuid-Limburg. Het is te vinden aan een holle weg bij het Centraal Plateau en laat zien hoe het landschap is gevormd door lagen löss en Maasgrind uit het Pleistoceen. (2,58 miljoen tot 11,7 duizend jaar geleden)

Terstraten

Het dorpje Terstraten, ofwel Tersjtraote in het Limburgs, ligt verderop aan een holle weg en biedt een aangename onderbreking tijdens je tocht. Het gehucht staat bekend om de prachtige boerenhoeves in verschillende bouwstijlen.

Sinds 1969 is Terstraten een beschermd dorpsgezicht, dankzij de goed bewaarde vakwerkboerderijen en spekhuizen uit de 18de eeuw. Dit maakt het dorpje een paradijs voor zowel schilders als fotografen. Neem plaats op een bankje bij het kruis en geniet van de rust en het mooie landschap.

Verspreid over het schitterende Zuid-Limburgse landschap liggen de witte vakwerkhuizen en -boerderijen als pareltjes. Het ‘skelet’ van deze huizen is gemaakt van hout, stenen, stro en leem, een bouwstijl die tot 1850 de norm was. Boeren onderhielden deze witte huizen met houten raamwerk tot in de vorige eeuw zelf.

Vliegveld Beek & Oost-west baan

In 1991 protesteerde de “Boze Moeders” tegen een nieuwe oost-westbaan op vliegveld Beek vanwege gezondheidszorgen door toegenomen lawaai. Met twaalfduizend bezwaarschriften en actieve campagnes slaagden ze erin de plannen in 1999 definitief te laten annuleren door de Raad van State en de regering.

Zoals Toon Hermans uit Sittard het treffend zei:
“Ben geen boze moeder, maar een boze vader. Ik hou van Limburg en van veel lawaai, hoe meer hoe liever, maar dan wel met carnaval. Een gezellige koperen tuba op mijn dak kan ik me nog voorstellen, maar per se geen bulderbaan.”

Hoogste punt

Onderweg kom je langs bijzondere hoogtepunten: een watertoren in Amsterdamse Schoolstijl, de kasteelhoeve Bockhof, en het Ravensbos. Hier wandel je ook over het hoogste punt van het Pieterpad: 130 meter boven NAP.

Strabeek & Valkenburg

Deze etappe eindigt in Strabeek waarna ik naar Valkenburg om te overnachten. Het toeristische plaatjes heeft genoeg hotels en restaurants Zo spreek ik nog een local uit Geleen komt en de afstand van een paar honderd meter al ver vond en het een bijzondere dagbesteding vond en het niet kon begrijpen dat je dit voor je lol doet en mij maar avontuurlijk vond. Deze avond overnacht ik Valkenburg om de volgende dag naar Maastricht te wandelen.

Conclusie

Etappe 25 van het Pieterpad biedt een unieke mix van historie, natuur en cultuur. Van het centrum van Sittard en de Heemtuin Munstergeleen tot het schilderachtige Terstraten en Kasteel Terborgh – het is een etappe vol verrassingen, eindigend in het levendige Valkenburg, klaar voor het volgende avontuur naar Maastricht.

← Vorige etappeVolgende etappe →

In de serie van het Pieterpad gebruik ik de etappe nummers van Wandelnet. In de overzichtsblog vind je een compleet overzicht van de wandelingen uit deze serie.



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Sint-Petrus' Stoel van Antiochiëkerk sittard ; kerk, Sittard, Sint-Petrus' Stoel van Antiochiëkerk sittard, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Sint-Petrus' Stoel van Antiochiëkerk sittard ; Sint-Petrus' Stoel van Antiochiëkerk sittard, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Sint Michelskerk Sittard ; Sint Michelskerk, Sittard, kerk, markt, Hongkong, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Sint Michelskerk Sittard ; Sint Michelskerk, Sittard, kerk, markt, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Huis aan de Markt (Sittard) ; Huis aan de Markt, Sittard, V&D, Vroom en Dreesman, beton, klok, nieuwbouw plannen, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Voetwallen/Kappelen aan de Kollenberg Sittard ; kapel, Kollenberg, schedelberg, voetvallen. Dat zijn kleine wegkapelletjes met nisjes, waarin het lijden van Christus wordt uitgebeeld, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Sint Rosakapel Sittard ; Kollenberg, Sint Rosakapel, 17de eeuws, heuvel, berg, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Eeckerweg ; Eeckerweg, spinnenweb, mist, druppels, grasspriet, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Gewone vlier (Sambucus nigra) Sittard ; Gewone vlier, Sambucus nigra, Sittard, Schlounerberg, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Klooster Watersley (Munstergeleen) ; Klooster Watersley, Munstergeleen, poort, kloostergebouw, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Leuk bordje ; Windraak, Pieterpadders, bankje, Trompetklimer, coniferen, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Schelberg ; doorkijkje, Schelberg, Wanenberg, klimop, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Heemtuin Munstergeleen ; Donderblad, Huislook, Heemtuin Munstergeleen, dak, afdak, bord, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Vogelzang (Puth) ; boom, mist, Vogelzang (Puth), landweg, akkerland, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Houtsculpturen Vogelzang (Puth) ; beeld, mist, Vogelzang (Puth), landweg, akkerland, Houtsculpturen, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Vogelzang (Puth) ; boom, mist, Vogelzang (Puth), landweg, akkerland, hond uitlaten, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Vakwerkhuis Puth ; vakwerkhuis, Puth, boom, herfst, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Geel mosterdzaad in de mist (Puth) ; mosterdzaad, geel, bloei, bloem, Geel mosterdzaad, mist, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Panoramaweg 12 - Montereycipres (Cupressus macrocarpa) Puth ; Montereycipres, Panoramaweg 12, Puth, Cupressus macrocarpa, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Slakweg (Puth) in herfst kleuren ; herfst, mist, bladeren, herfstkleuren, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Wilde kardinaalsmuts -  Slakweg (Puth) (Euonymus europaeus) ; herfst, mist, Wilde kardinaalsmuts, Euonymus europaeus, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Kasteel Terborgh Schinnen Limburg ; Slakweg, Kasteel Terborgh, Schinnen, Huis Schinnen, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Kasteel Terborgh Schinnen Limburg ; Slakweg, Kasteel Terborgh, Schinnen, Huis Schinnen, lamp, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Herfstkleuren (Spaubeek) ; Oliemolenweg, beukenblad, herfstkleuren, beuk, groen, oranje, geel, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; AZC Spaubeek Moorheide ; AZC Spaubeek, Moorheide, klooster, COA, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Paardenbloemstreepzaad (Crepis vesicaria) ; Paardenbloemstreepzaad, Crepis vesicaria, waterdruppels, mist, regen, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Terstraten 12 ; huis, limburg, Terstraten, strepen, spiegel, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Terstraten 3 & 4 ; huis, limburg, Terstraten, Terstraten 3 & 4, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Hellerweg (Schimmert) ; zwartbond koe, Hellerweg, Schimmert, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Haasdallerweg (Schimmert) ; Haasdallerweg, weilanden, akkerbouw, mist, Schimmert, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Geeneenwilgenweg (Schimmert) ; Haasdallerweg, weilanden, akkerbouw, mist, Schimmert, Geeneenwilgenweg in Schimmert, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Kasteel de Bockhof (Groot Haasdal) ; De Hazel, Haasdal, Kasteel de Bockhof, De Grote haas, Groot Haasdal, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Noorse esdoorn (Acer platanoides) Ravensbosch ; bladeren, Noorse esdoorn, herfst, Acer platanoides, herfst kleuren, Ravensbosch, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Strabeek Ravensbosch ; Ravensbosch, Strabeek, water, herfst, herfstkleuren, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Beekstraat Ravensbosch ; Beekstraat, Ravensbosch, Strabeek, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Vosrode Weerschijnzwam (Inonotus rheades) ; paddenstoelen, boom, Vosrode Weerschijnzwam (Inonotus rheades), Ravensbosch, Strabeek, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Beekstraat Ravensbosch ; Beekstraat, Ravensbosch, Strabeek, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Valkenburg aan de Geul ; Valkenburg, Geul, Viooltjes, Viool, Pieterpad, Etappe 25



Pieterpad Etappe 25 van Sittard naar Strabeek en Valkenburg (2024) ; Geulpoort ; Geulpoort, Valkenburg, Geul, poort, kasteel, kerk, Pieterpad, Etappe 25

Tags: , , , ,

Gecategoriseerd in:

Dit bericht is geschreven door: Dion

Lees ook deze blogs